- Majowo.cz

Fóliový nebo polykarbonátový tunel - který zvolit?

list In: Inspirace

Dynamika rozvoje zemědělství a zahradnictví nutí chovatele a zahrádkáře hledat moderní a efektivní řešení, která umožní efektivní pěstování. Dobrým řešením jsou polykarbonátové skleníky a fóliové tunely. Obě možnosti mají své výhody i nevýhody a výběr závisí na mnoha faktorech. Které řešení bude lepší – polykarbonátový skleník nebo klasický tunel?

Jaké jsou vlastnosti fóliového tunelu?

Fóliový tunel je jedním z nejoblíbenějších řešení používaných v zemědělství a zahradnictví. Jeho výhodou je nízká váha, jednoduchost a relativně nízké stavební náklady. Konstrukce fóliového tunelu je založena na pružných trubkách, nejčastěji z pozinkované oceli, na kterých je upevněna polyetylenová fólie. Tento lehký materiál, i když jednoduchý, plní účinnou funkci ochrany rostlin před nepříznivými povětrnostními podmínkami.

Jednou z hlavních výhod fóliového tunelu je jeho snadná montáž a demontáž. Ohebné trubky lze rychle spojit a vytvořit kostru, která je následně pokryta fólií. Tato jednoduchost dělá z fóliového tunelu atraktivní řešení zejména pro malé farmy a zahradní nadšence, kteří oceňují schopnost rychle a snadno chránit své rostliny.

Polyetylenová fólie použitá na zakrytí tunelu je vynikající materiál s izolačními vlastnostmi. Účinně chrání rostliny před nízkými teplotami, větrem, deštěm a kroupami. Propustnost světla fólií navíc podporuje optimální růst rostlin. Fóliový tunel je ideální zejména pro sezónní ochranu rostlin, umožňuje prodloužit vegetační období a zkrátit dobu potřebnou k dosažení zralosti plodin.

Fóliový tunel je jednoduchý, lehký a ekonomický způsob ochrany rostlin, ideální pro ty, kteří oceňují funkčnost a snadné použití. I když z hlediska kontroly mikroklimatu nemusí být tak dobrý jako propracovanější skleníky, je atraktivní variantou pro lidi provozující malé farmy nebo zahrádkáře, kteří hledají efektivní řešení sezónní ochrany svých plodin.

Vyplatí se polykarbonátový skleník?

Polykarbonátové skleníky jsou moderním a odolným řešením, které se těší stále větší oblibě mezi profesionálními pěstiteli, ale i lidmi pěstujícími zeleninu nebo ovoce pro vlastní potřebu. Klíčovým prvkem konstrukce jsou polykarbonátové desky, které mají řadu výhod. Za prvé, vysoká propustnost světla je důležitou výhodou, která podporuje optimální růst rostlin. Tyto desky umožňují efektivnější využití dostupné sluneční energie, což může výrazně ovlivnit výnosy plodin.

Odolnost vůči povětrnostním vlivům je dalším důležitým aspektem polykarbonátového skleníku. Tyto desky jsou odolné proti dešti, sněhu, větru a UV záření, což se promítá do dlouhé životnosti konstrukce. Tato odolnost dělá z polykarbonátových skleníků atraktivní řešení pro lidi plánující dlouhodobé pěstování rostlin a profesionální pěstitele, kteří očekávají pevné a spolehlivé konstrukce.

Polykarbonátový skleník také nabízí lepší kontrolu mikroklimatu ve srovnání s fóliovým tunelem. To je zásadní, zvláště když je prioritou šlechtění rostlin s vysokými klimatickými požadavky. Díky schopnosti regulovat teplotu, vlhkost a osvětlení má pěstitel větší kontrolu nad podmínkami růstu rostlin, což se může promítnout do získání zdravějších a bohatších plodin.

Za zmínku také stojí, že polykarbonátové skleníky jsou univerzálnější než fóliový tunel. Nabízejí více prostoru, což umožňuje pěstovat různé rostliny s proměnlivými požadavky. Toto řešení bude fungovat jak pro sezónní rostliny, tak pro ty, které vyžadují konstantní podmínky po většinu roku.

Polykarbonátový skleník je investicí, která stojí za zvážení, jak pro profesionální pěstitele a zájemce o dlouhodobé a všestranné pěstování rostlin, tak pro lidi pěstující plodiny na domácí zahradě. Výhody odolnosti, regulace klimatu a větší všestrannosti dělají z polykarbonátového skleníku nákladově efektivní a efektivní řešení.

Fóliový tunel a polykarbonátový skleník - rozdíly

Hlavním rozdílem mezi fóliovým tunelem a polykarbonátovým skleníkem je materiál, ze kterého jsou předstěny vyrobeny. V případě fóliového tunelu je běžně používaným materiálem polyethylen. Jde o lehký a ekonomický materiál, který je však náchylnější k mechanickému poškození a oproti polykarbonátu má kratší životnost.

Polykarbonátový skleník nabízí odolnější kryt, odolný proti nárazům a povětrnostním vlivům. Polykarbonátové desky se vyznačují vysokou tuhostí, díky čemuž jsou odolnější vůči mechanickému poškození. Tento aspekt je zvláště důležitý zejména v oblastech se ztíženými povětrnostními podmínkami, kde jsou rostliny vystaveny intenzivním srážkám nebo silným poryvům větru.

Polykarbonátové skleníky navíc umožňují udržovat stabilnější mikroklimatické podmínky ve srovnání s fóliovými tunely. Díky lepší tepelné izolaci je regulace teploty uvnitř skleníku přesnější.

Co si vybrat - fóliový tunel nebo polykarbonátový skleník?

Rozhodnutí mezi fóliovým tunelem nebo polykarbonátovým skleníkem závisí na vašich individuálních potřebách a plánech chovu. Pokud chceme v létě rychle ochránit rostliny a náš rozpočet je omezený, fóliový tunel může být atraktivní variantou. Pokud však plánujeme delší dobu pěstování a rostliny s vysokými klimatickými nároky, stane se polykarbonátový skleník výnosnějším a funkčnějším řešením.

Fóliový tunel a polykarbonátový skleník jsou dva různé přístupy k ochraně rostlin pod kryty. Každé z těchto řešení má své výhody a nevýhody, takže výběr mezi nimi by měl být dán konkrétními chovatelskými potřebami a individuálními požadavky. Bez ohledu na volbu obě řešení výrazně usnadní šlechtění rostlin a ochrání plodiny před nepříznivými povětrnostními podmínkami.

Neděle Pondělí Úterý Středa Čtvrtek Pátek Sobota Leden Únor Březen Duben Květen Červen Červenec Srpen Září Říjen Listopad Prosinec